400QJ500-20/1 Stainless Steel Seawater Submersible Pump
Minimum Order Quantity : 1 piece Price : Please feel free to contact us
Packaging Details : Deep well submersible pump is packed with wooden case or 20 inch container. Delivery Time : 2-5 working days
Payment Terms : L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram Supply Ability : 10000 pieces per month
Place of Origin: Henan, China Brand Name: SLAPK
Certification: ISO9001;ISO4001;ISO18001;CE,BV; TUV; SABER Model Number: QJH
Detail Information
Flow: 15 M3/h-2500 M3/h Head: 25-700m
Pump Size: 7 8 10 12 14 Inch Submersible Well Pump Power: 15hp 20hp 30hp 40hp Submersible Water Pump
Voltage: 380v 420v 660v Or As Per Request Frequency: 3 Phase 60hz/50hz
Material: Cast Iron/SS304/SS316/SS316L/Duplex Stainless/SS904 Install: Vertical
Quality Warranty: One Year Or More
Highlight:
stainless steel submersible seawater pump
400QJ500 submersible pump
seawater submersible pump with warranty
Product Description
8 Inch Seawater Desalination Submersible Pump for Marine & RO Systems
Product Overview
Key Features
Excellent Corrosion Resistance
High Flow Capacity
Energy Efficient Operation
Stable Continuous Performance
Compact Submersible Structure
Low Maintenance Requirements
Advanced sealing technology and durable construction reduce maintenance frequency and downtime.
Technical Specifications
Item Specification
Product Model 400QJ500-20/1
Pump Type Stainless Steel Seawater Submersible Pump
Outlet Size 8 Inch
Application Seawater Desalination
Installation Type Vertical Submersible
Material Options SS304 / SS316 / SS316L / Duplex Stainless Steel
Cooling Method Water-filled Motor
Frequency 50Hz / 60Hz